Botoks nedir?

Botox nedir ?
botox-istanbulClostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen bir toksindir. Botoksun, sinir uçlarında iletimi sağlayan maddelerin salınımını engelleyip, sinirler ile hedef organı arasındaki iletimi durduran bir etki mekanizması vardır.

Sinir iletiminin durması, sinirin ulaştığı organın işlevlerinin azalmasını ya da tamamen kaybolmasını sağlar. Laboratuvar ortamında da üretilebilinen bu madde uzun yıllar medikal tıpta değişik hastalıklarda kullanılmış olup günümüzde estetik amaçlı uygulamalar sınıfında oldukça popüler hale gelmiştir.

Botoks’un etki mekanizmasından tıpta birçok alanda yararlanılmaktadır. Plastik cerrahi alanında ise genellikle mimik kaslarının hareketleri ile ortaya çıkan yüzdeki çizgilenmeleri azaltmak ve aşırı terleyen bölgelerdeki terlemeyi azaltmak amacı ile kullanılır.

Botox  kimler için ne zaman uygulanmalı?

Kırışıklık tedavisinde bir alt ve üst yaş sınırı belirlemek güç. Daha çok , rahatsız edici oranda kırışıklıklar varsa, 20’li yaşlarda bile Botox uygulamalarına rastlamak mümkün. Çok ileri yaşlarda, sadece botox ile etkin bir sonuç sağlamak güç olsa da , yüz gençleştirme ameliyatları ile birlikte veya ameliyat yapılmadan sadece botoxla kısmen iyi sonuçlar alınabilir.

Botox Nasıl Uygulanır?

Uygulama noktaları, kişinin mimik yapması istenerek belirlenir ve gerekli dozlarda enjeksiyon yapılır.
Botox Ne Zaman Etki Eder?

Botox, genellikle yapıldıktan 2 gün sonra etkisini göstermeye başlar , ancak 1 hafta sonra etki tam olarak ortaya çıkar.

Botoxum Ne Kadar Sürer?

Botoxun etkisi 4 -6 ay civarında sürer. Bu süre bazı kişilerde daha kısa,, bazılarında ise daha uzun sürebilir. Süre, uygulama dozundan daha çok genellikle ilacın vücud tarafından metabolize edilme özelliğiyle ilgilidir.

Botoxtan Sonra Neler Yapılmamalı?

İlk , bir kaç saat, ilacın yayılmasını kolaylaştıracak şekilde , uygulama bölgesine masaj yapılmaması yeterlidir.
Botox sonrasi olusabilecek komplikasyonlar nelerdir?

Uygulama alaninda morarma, kızarma. olabilir.Bazen uygulama sonrasi bas agrisi olabilmektedir.

Az sayıda da olsa, botox yaptırdıktan sonra hiç bir değişiklikle karşılaşmadığını söyleyen kişilerle karşılaşmak mümkün. Bunun muhtemel nedenleri; ilacın üretiminde bazı sorunlar, ilacın hazırlanışı veya saklanması sırasında oluşabilen aksaklıklar, yanlış enjeksiyon teknikleri, beklemiş ilaç kullanımı olabilir. Çok nadiren, yaklaşık % 5 -10 kişide, ilacın hazırlanışında kullanılan A tipi toksine direnç olabilmekte. Bu durumda, daha az üretilen B tipi toksinle hazırlanmış ilacı temin edip kullanmak gerekir.

Dozla ilgili olduğunu düşündüğümüz ama bilimsel olarak açıklayamadığımız bir sorun da ilacin etki suresinin degismesi. Genellikle, ilacın ilk 4 ay daha etkin olmak üzere 6 aya kadar etkisini sürdürmesini beklerken bazı kişilerde çok daha erken ilacın etkisinin azaldığına şahit oluyoruz. Burada, ilacın daha çabuk yıkılmasına yol açan bir kimyasal süreçten söz edilebilir. Bu nedenle, ilacın etkisinin herkeste aynı olmadığını, bazı kişilerde daha çabuk yıkılabileceğini bilmekte fayda vardır.

Botoks kimlere uygulanamaz?

Hamilelik ve emzirme döneminde , noromuskuler hastalığı olanlarda, kanama hastalıklar ve uygulama alanında enfeksiyon hastalığı olanlara uygulanmaz.

Arama Motoru Bağlantıları
botoks fiyatları
botoks nedir
botoks cena
botoks kremi
botoks krem
botoks wikipedia
botoks tedavisi
dolgu botoks